De polerade 32 kristallkronorna skiner nu i de historiska salarna i Akademihuset i Åbo. På väggarna hänger porträtten av presidenterna för Åbo hovrätt i förgyllda ramar. Det äldsta porträttet är från 1623 då hovrätten grundades.
Den värdefulla byggnaden, som skyddats av Museiverket, genomgick en omfattande totalrenovering. Målet för den närmare tre år långa renoveringen var att göra Akademihusets lokaler mer funktionella och moderna – med respekt för den historiska byggnaden. Samtidigt förnyades Åbo hovrätts arbetsmiljö så att den motsvarar dagens digitala krav.

Akademihuset är ett av de mest lysande exemplen på gustaviansk nyklassicism i Finland. Senatfastigheters byggherrechef Tarja Hietamäki berättar att totalrenoveringen av den värdefulla byggnaden medförde många utmaningar. Varje fas dokumenterades noggrant. Om man borrade i en gammal vägg dokumenterades alla observationer och åtgärder.
”Hela huset inklusive inredningen är skyddat. Museiverket deltog aktivt i projektet. Vi måste göra många val om vilka vi diskuterade tillsammans – från konstruktionslösningar till valet av färger på väggarna. Vi valde jordnära och lugna nyanser från 1970-talet. Även kunden, dvs. Åbo hovrätt, involverades i exceptionellt hög grad i planeringen av lokalerna.”

Enligt Hietamäki var en av de viktigaste utgångspunkterna att Åbo hovrätt, som tidigare haft lokaler på tre adresser, skulle kunna arbeta under samma tak.
”De största ändringarna gjordes på tredje våningen där kontorslokalerna förnyades helt: Vi rev spånskivsväggar från 1970-talet och byggde nya arbetsrum. Nu har Akademihuset arbetsbord för alla drygt 100 anställda.”
Stort digitalt steg i rättegångsalarna

Den föregående totalrenoveringen av Akademihuset gjordes på 1970-talet, och därför var det nu på tiden att uppdatera alla tekniska system: vatten- och avloppsrör, ventilation och el. Även lokalernas tillgänglighet förbättrades.
Ett centralt mål för totalrenoveringen var att digitalisera hovrättens rättegångssalar. Hovrätten har sju rättegångssalar, och inredningen och de tekniska systemen förnyades.
I rättegångssalarna installerades ICT-teknik som stöder moderna arbetsmetoder. Sammanträden kan spelas in och vittnen höras med videoförbindelse. På väggarna i varje sal finns två stora skärmar och domarna har mindre skärmar. Alla bord har mikrofon och övrig utrustning som behövs. Ljudåtergivningssystemen förnyades och akustiken förbättrades.
”Det enda där vi prutade på en aning var salarnas storlek. Rättegångssalarna är relativt små, och eftersom första och andra våningen i byggnaden är historiska, ändrade vi inte rumsindelningen. På grund av säkerhetskraven gjordes nödutrymningsöppningar i väggarna i några rättegångssalar. På andra våningen byggdes några nya väggar för att möjliggöra fler arbetsrum, men ingenting revs.”

Enligt Hietamäki beslöt man redan i början av renoveringen att de ursprungliga taken skulle förbli intakta. Därför placerades all el- och ventilationsrelaterad utrustning främst under golven. Alla golv öppnades, och sanden och mossan som använts som isolering avlägsnades, och rummen fick nytt parkettgolv.

Festsalen med i filmen Iron Sky

Akademihusets alla skyddade rum och salar är imponerande på sitt specifika sätt. Utöver kristallkronor finns det antika möbler och olika slags kakelugnar i rummen.
Enligt Hietamäki var det ett överraskande stort projekt att flytta ut möblerna före renoveringen.
”En del bord, stolar och annat lösöre fördes till lager. Varje takkrona lösgjordes, placerades i ställningar och rengjordes noggrant. I salarna och korridorerna fanns många tunga skåp. De största möblerna flyttades till entrén vid Akademihusets festsal. Vi vågade inte transportera dem längre än så. Lyckligtvis skadades ingenting.”
En pärla i byggnaden är den eleganta plenisalen och den nyklassiska festsalen, Solennitetssalen, där man ordnar olika evenemang, såsom konserter, möten, promotioner och bröllop.

”Festsalen och de två festlokalerna, Konsistorsalen och Alexanderssalen, på andra våningen används inte av hovrätten utan hyrs ut som festlokaler. De hyrs ut till företag och privatpersoner”, berättar Hietamäki.
Festsalen anses av många vara den vackraste salen i Finland. Dess huvuddrag härstammar från 1800-talet, och den är fullspäckad med arkitektoniska detaljer. Snart kan man låta sig imponeras av salens prakt i Timo Vuorensolas science fiction-film Iron Sky: The Ark.
En central scen i filmen där huvudrollen spelas av Hollywoodstjärnan Andy Garcia filmades nämligen i festsalen i Akademihuset i Åbo i januari 2018. I övrigt inspelades filmen i Kina.
Diskutera